Пам’ятка для батьків

Адаптація - це звикання, пристосування, це складний період для батьків, працівників дошкільного закладу, а для самого малюка - це своєрідний екзамен його психіки та здоров'я.

Отже, шановні батьки, пам'ятайте: ваше завдання - правильно підготувати дитину до вступу в дитячий садок, адже навіть благополучна адаптація триває тижні, а неблагополучна може затягнутися до двох місяців. Запасіться терпінням і всіляко підтримуйте, заохочуйте дитину в період адаптації.

Труднощі, з якими зустрінеться ваша дитина:

vВідсутність рідних і близьких людей.

vНезвичний розпорядок життя.

vНезвичне оточення: велика кімната, багато столів, ліжок, багато незнайомих дітей, дорослих.

vДитина частіше хворіє, що може являтися наслідком розширення контактів із зовнішнім світом.

В період адаптації дитина може:

vСтати боязкою, капризною, плаксивою, істеричною,  впертою, неспокійною.

vПереживати розлад сну, апетиту

v«Загубити» вже набуті навички(відмовляється самостійно їсти, а раніше це робила із задоволенням, не проситься до туалету, та інше) та набути нові небажані навички(смоктати пальці, гризти нігті, кусатися і т. д.).

vДитина частіше хворіє, що може являтися наслідком розширення контактів із зовнішнім світом.

Як підготувати дитину до дитячого садка

1.   Впевніться в тому, що дитячий садок необхідний для вашої сім'ї саме зараз. Дитина відчуває, якщо батьки вагаються у необхідності суспільного виховання і будь-які вагання використає для того, щоб протестувати розлуці з нею. Швидше звикають діти, у батьків яких не має альтернативи вибору.

2.   Розкажіть дитині, що таке дитячий садок і чому ви хочете, щоб вона, як і інші діти, відвідувала його. Зміст бесіди може бути різним, в залежності від віку дитини. Наприклад, бесіда може бути такою:

«Дитячий садок - це красивий будинок, куди мами і тата приводять своїх дітей. Я хочу, щоб ти познайомився і подружився з іншими дітьми та дорослими. У дитячому садку маленькі столи і стільчики, маленькі ліжечка, маленькі шафи, багато різних іграшок. Діти тут їдять, граються, співають, малюють, сплять. Я дуже хочу піти на роботу. Мені це цікаво. І я хочу, щоб ти пішов в дитячий садок, і тобі теж було цікаво. Вранці я відведу тебе туди, а ввечері заберу додому. Ти мені розповіси, як у тебе пройшов день, а я тобі - як пройшов день у мене. Багато тат і мам хотіли б відправити туди свою дитину, тобі пощастило і ти будеш туди ходити.»Проходячи мимо дитячого садка, з радісною інтонацією нагадуйте дитині, як їй пощастило. Розповідайте знайомим та рідним в присутності дитини, як ви пишаєтеся своєю дитиною - адже її прийняли до дитячого садка.Познайомте дитину з режимом дитячого садка. Чим детальніша буде ваша розповідь і чим частіше ви будете її повторювати, тим спокійніше дитина прийме нові правила. Дітей лякає невідомість, але коли вони бачать, що подія відбувається саме так, як обіцяли, розповідали про неї, то відчувають себе впевненіше. Максимально наблизьте режим життя вдома до розпорядку життя в дитячому садку.

3.   Формуйте у дитини навички самообслуговування і особистої гігієни. Поговоріть з нею про можливі труднощі, поясніть, до кого вона може звернутися за допомогою і як це зробити. Спробуйте програти всі ці ситуації вдома, наприклад, з іграшкою. Не створюйте ілюзій, що все буде так, як захоче дитина. Поясніть, що в групі багато дітей і вихователь не зможе одягнути відразу всіх, необхідно почекати.

4.   Навчіть дитину спілкуватися з іншими дітьми: знайомитися, просити, а не відбирати іграшки, пропонувати свої.

5.   Чим кращі ваші відносини з вихователями, іншими дітьми, тим швидше ваша дитина звикне до дитячого садка, так як відчуватиме вашу довіру до цих чужих дорослих та дітей.

6.   Розробіть з вашою дитиною нескладний ритуал прощання, щоб дитині було легше розлучатися з вами.

7.   Розлучайтесь з дитиною легко і швидко. Довге прощання із стурбованим обличчям у дитини викличе тривогу, вона почне капризувати,  довго вас не відпускатиме.

8.   Якщо дитина важко розлучається з мамою, нехай перші дні  відводить дитину в садок хтось інший (тато, дідусь, бабуся). Підтримуйте спокійний тон, вислуховуйте всі скарги малюка, терпляче переносьте всі капризи.

9.   У перші дні перебування залишайте дитину в садочку лише на 1-2 години. Далі збільшуйте час перебування поступово(до обіду, після сну, а вже потім - на цілий день).

10.      Пам'ятайте, що для звикання вашої дитини до дитячого садка буде необхідний певний час, можливо декілька місяців. Розраховуйте свої сили, можливості, плани. І будьте терплячими.

Нормативна база

vПостанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі» від 14.06. 2002 № 826

vНаказ Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування» від 14.02.2012 №110

vНаказ Міністерства охорони здоров'я України  «Про диспансеризацію населення» від 27.08.2010 №728

vНаказ Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження Клінічного протоколу медичного догляду- за здоровою дитиною віком до 3 років» від 20.03.2008 № 149

vНаказ Міністерства охорони здоров'я України «Про удосконалення амбулаторно-поліклінічної допомоги дітям в Україні» від 29.11.2002 № 434

Підготовка дитини до вступу в дошкільний навчальний заклад

Одним з важливих напрямів профілактичної роботи дільничного педіатра і медичної сестри є підготовка дитини до вступу в дошкільний навчальний заклад. Цей напрям роботи регламентовано Примірним положенням про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу, затверджене наказом Міністерства охорони здоров'я України «Про удосконалення амбулаторно-поліклінічної допомоги дітям в Україні» від 29.11.2002 № 434 (далі — Положення). Відповідно до Положення підготовку дітей здійснюють дільничний лікар-педіатр (сімейний лікар), дільнична медична сестра, медична сестра кабінету здорової дитини. Підготовка полягає в систематичному спостереженні за дитиною на педіатричній дільниці. Зокрема, проводять обов'язковий медичний профілактичний огляд за участі педіатра (сімейного лікаря), стоматолога, логопеда (інших спеціалістів за показаннями), або диспансеризацію дитини, лабораторні дослідження — загальне клінічне дослідження крові й сечі, дослідження калу на яйця гельмінтів. Також направляють на оздоровлення й лікування дітей груп ризику і диспансерної групи. Важливим є й оформлення медичної документації          (ф. № 086-1/0) Затверджена наказом МОЗ України від 16.08.2010 року № 682.

vрезультати обов'язкового медичного профілактичного огляду, диспансеризації;

vдані щодо профілактичних щеплень (ф. № 063/о);

vрекомендації щодо режиму на період адаптації дитини в дошкільному закладі, груп із фізичного виховання, для диспансерних хворих — спостерігання й оздоровлення.

          Якщо дитина, яку готують до відвідування дошкільного навчального закладу вперше, перенесла гостре захворювання, то вона може відвідувати заклад не раніше, ніж через два тижні після одужання. Проведення запланованих профілактичних щеплень слід завершити за один місяць до початку відвідування дошкільного навчального закладу. Питання  про  направлення  до дитячого садка дітей з групи ризику, а також із хронічною патологією або вродженими вадами розвитку, вирішується індивідуально за участі лікарів-спеціалістів. Питання "про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією.

Велике значення має наступність у роботі дільничного педіатра (сімейного лікаря) і медичного працівника дошкільного навчального закладу, який має. враховувати рекомендації _ педіатра (сімейного лікаря). Для забезпечення адаптації дитини останнім часом діє принцип поступовості, коли дитину приводять у дитячий садок на 2-3 години, подовжуючи термін перебування в ньому, і лише на сьомий день дитина залишається до вечора.

Дитяча поліклініка або амбулаторія загальної практики сімейної медицини забезпечує проведення профілактичних медичних оглядів дітей., їх диспансеризацію із залученням лікарів-спеціалістів для раннього виявлення патології, організує необхідні лікувально-оздоровлювальні заходи. У дошкільному навчальному закладі медичні працівники ведуть відповідну медичну документацію.

Батьків    дітей, у    яких     виявлено    патологію, запрошують до поліклініки, де їх повідомляють про стан здоров'я дитини і надають ре комендації щодо її оздоровлення.

Що потрібно придбати дітям для дошкільного закладу:

vТрусики, майки, колготи, носочки - намічені;

vГребінець в чохлі;

vНосові платки намічені ,які повинні бути в усьому одязі (штани, куртки, плаття, сорочки, шорти); спортивна форма (біла футболка, темні шорти або лосини, білі чешки);

vЗапасні трусики, майки, колготи, носові платки - все намічене;

vЗмінне взуття (тапочки, сандалі на застібці - намічене);

vЗмінний одяг для групи (намічений);

vЗачіска (хлопчики - коротко підстрижені, дівчатка - заплетені в коси або хвостики);

Самостійні навички дитини  3-річного віку:

v  Акуратно їсть, добре пережовує їжу, тримає ложку в правій руці

v  Не кришить хліб не проливає суп, компот

v  Засукавши рукава, миє з милом руки, вмиває обличчя, не розбризкуючи воду, не змочивши одяг

v  Насухо витирає обличчя, руки, вішає рушник на місце

v  Своєчасно користується туалетом

v  Чітко і виразно виражає своє прохання, ділиться іграшками, дякує за допомогу

          Сподіваємося, що наші поради допоможуть турботливим батькам та їх малятам безболісно і легко пережити період адаптації до дитячого садка.